academics


The Best School Award 2016 by Careers 360 – the Education Hub




Trinity GESE (Graded Examination in Spoken English)

We know how important effective communication is for our students. Keeping this in mind our school, Lilavatibai Podar High School, has taken on this great initiative – the Trinity Graded Examination in Spoken English.

This training does not just enhance the communication skills of our students but also guides them to communicate effectively and carry on a conversation confidently.

An interactive session was held for the teachers by Ms. Joyce on Saturday, 08 October, 2016.

Eight well planned, comprehensive sessions will be conducted for students on Saturdays. Each session will be for two hours and will be a combination of explanation, relevant videos, discussion and conversation, as per Trinity training.

Come February and our students will be ready to give their exam and display their effective communication skills.






Award of Scholarship

Aarya Nikhil Kamdar of Std. 8 has been selected by under the 6th Girl Child Scholarship Scheme Science Olympiad Foundation (SOF) 2016-2017. She will receive a scholarship of Rs. 5000/- to assist her pursue of studies.



Public Competitive Examinations

The School offered the following public competitive examinations to the students and they largely benefitted from them. The results have been very encouraging.

16th SOF National Cyber Olympiad (Std. 2 to 12), Eduheal Biotech / Environment 11th NBTO (Std. 8 to 121), Eduheal Finance Olympiad – 5th BIFO (Std. 9 to 12), Primary Olympiads - Math, Science and English (Std. 1 to 5), Pre RMO for Std. 9 and 10, KVPY and NTS online registration examination (Std. 11 and 12), Junior NSEJS (Std. 9 and 10), IAPT – NSEB, NSEP, NSEC & NSEA (Std. 11 and 12), Elementary & Intermediate Art Grade Examinations (Std. 7 onwards), Homi Bhabha Balvaidyanik Spardha (Std. 6 and 9), Silverzone International French Olympiad (Std. 8 to 10), SOF ICSO – Company Secretaries (Std. 11 & 12), SOF IMO – Maths (Std. 2 to 12), Unified Council NSTSE examinations (Std. 2 to 12), Silverzone Hindi Olympiad (Std. 3 to 9), SOF International English Olympiad – IEO 2017 (Std. 2 to 12), Silverzone International Social Studies Olympiad (Std. 5 to 8), Green Olympiad by TERI -The Energy & Resource Institute (Std. 4 to 10), MaRRs Spelling Bee (Std. 2 to 10), Trinity College London GESE Examinations (Std. 3 to 12).



MARRS International Spelling Bee 2016

Marrs International Spelling Bee Competition conducted on Friday, 14 October, 2016 witnessed 815 students across grades 2 to 10 appearing for the school round aiming to qualify for First National Assessment Interschool Written Competition to be held in April 2017.

Winners at School Level at Marrs International Spelling Bee Contest School Level 2016-2017:

Sr. No.

Student’s Name

Std./Div.

Category

Status WQ = School Topper

01

Aarohi  Mejari

2 A

II

WQ

02

Roshan Khan

2 A

II

WQ

03

Aryan Chakroborthy

2 B

II

WQ

04

Neil Hannur

2 C

II

WQ

05

Gargi Suryavanshi

2 E

II

WQ

06

Yashmit  Shetty

2 F

II

WQ

07

Labib Syed

2 G

II

WQ

08

Pratyush Mitra

2 G

II

WQ

09

Aditya Jagtiani

2 I

II

WQ

10

Arjun Patel

2 J

II

WQ

11

Shreya Prabhu

2 J

II

WQ

12

Krishna Jha

3 H

III

WQ

13

Avni Ghosh

3 I

III

WQ

14

Darsh Agarwal

3 I

III

WQ

15

Aadi Chaturvedi

4 A

III

WQ

16

Parth Desai

4 C

III

WQ

17

Aaditya Deorukhakar

4 D

III

WQ

18

Prathamesh Pichad

4 D

III

WQ

19

Nishka Vora

5 A

IV

WQ

20

Anisha Krishnamurthy

5 B

IV

WQ

21

Bianca Sawant

5 B

IV

WQ

22

Anoushka Ramachandran

5 B

IV

WQ

23

Aditya Venkatraman

5 C

IV

WQ

24

Preisha Desai

5 G

IV

WQ

25

Saamarthye Bir Pratap

5 H

IV

WQ

26

Viroke  Sharma

6 E

IV

WQ

27

Dhiti  Patnaik

6 G

IV

WQ

28

Harshil  Savani

6 K

IV

WQ

29

Bhavesh  Agarwal

6 L

IV

WQ

30

Aadish  Shaikh

7 J

V

WQ

31

Samarjeet  Rankhamb

7 J

V

WQ

32

Ayushi  Pandey

8 A

V

WQ

33

Ameya Kabra

8 I

V

WQ

34

Rudra  Kamat

9 L

V

WQ

35

Vardhaman  Jain

9 H

V

WQ

36

Rishabh  Golecha

9 I

V

WQ

37

Rhea  Singh

10 D

V

WQ

38

Devang  Chhabra

10 K

V

WQ

Results of Dr Homi Bhabha Balvaidayanik Exam 2016 only for Std. 6 and Std. 9.

Thanks to their Science teachers cum coach Ms. Maria B (Std 6) and Ms. Sumitha N. (Std 9). Following students appeared for the second level practical exams:

Sr.No.

Student's Name

Std.

Marks

Status

Sr.No.

Student’s Name

Std.

Marks

Status

01

Agrawal Aryan Prashant

9

80

P

16

Bhalani Rachit

6

65

P

02

Shirgaonkar Omkar Mangesh

9

78

P

17

Chheda Utkarsh Rupesh

9

64

P

03

Mittal Sarthak Ajay

9

76

P

18

Kamat Rudra Rahul

9

64

P

04

Kothari Param Rajesh

9

75

P

19

Khandelwal Rishabh Sandeep

9

64

P

05

Shah Mrunal Amit

6

71

P

20

Meghani Pankaj Harish

9

64

P

06

Pradhan Swarna Ashutosh

6

70

P

21

Mulay Rishi Rahul

6

64

P

07

Bidikar Mihika Pritam

6

70

P

22

Kanojiya Manasi Hemant

9

62

P

08

Kumar Arush Abhishek

9

70

P

23

Bhavsar Priyam Ketan

9

60

P

09

Sharma Aman Deepak

9

69

P

24

Guha Shourrya Arjun

9

59

P

10

Agarwal Bhavesh

6

69

P

25

Dasgupta Shroyon

9

58

P

11

Singh Armaan Anurag

6

67

P

26

Deshpande Rutuparna

9

58

P

12

Sherkar Shalvi Sukhdeo

6

67

P

27

Mashru Bhavi Paresh

9

57

P

13

Verma Medhansh Vedprakash

6

65

P

28

Autade Anjali Kalyan

9

57

P

14

Shah Siya Ruben

6

65

P

29

Chaubal Shriya Amit

9

57

P

15

Khandelwal Parth Sandeep

6

65

P

--

---

--

--

--

SOF – 1st SOF International Company Secretaries Olympiad 2016

Following students from the ISC Section have secured ranks and qualified for 1st SOF International Company Secretaries Olympiad Examination:

Sr. No.

Student’s Name

Std./ Div.

School Rank

Zonal Rank

International Rank

Award Won

1

Manan Poladia

11/C

1

79

1021

School Gold Medal + Participation Certificate

2

Priya Khajanchi

11/C

2

98

1543

School Silver Medal + Participation Certificate

3

Harshi Jain

11/C

3

214

3689

School Bronze Medal + Participation Certificate

4

Tanvi Bijur

12/E

1

45

1007

School Gold Medal + Participation Certificate

5

Sparsh Jhunjhunwala

12/E

2

80

1657

School Silver Medal + Participation Certificate

6

Ojal Mutyapwar

12/E

3

86

1858

School Bronze Medal + Participation Certificate

SOF – 16 National Cyber Olympiad - Medal Winners List (Level – One)

S.N

Student’s Name

Std./ Div.

School Rank

Type of Medal

Type of Medal

Medal of Excellence

01

Arjun Patel

2 J

2

Gold Medal

Gold Medal

___

02

Ayush Adivarekar

2 J

3

Silver Medal

Silver Medal

___

03

Saurish Bihani

2 A

4

Bronze Medal

Bronze Medal

___

04

Manav Purohit

3 C

1

      ___

      ___

Gold Medal

05

Twisha Sheth

3 C

2

Gold Medal

Gold Medal

___

06

Kanak Tilotia

3 I

3

Silver Medal

Silver Medal

___

07

Arnav Tulsyan

3 K

4

Bronze Medal

Bronze Medal

___

08

Prathamesh Pichad

4 D

1

Gold Medal

Gold Medal

___

09

Sohum Chakraborty

4 I

2

Silver Medal

Silver Medal

___

10

Parth Vartak

4 K

3

Bronze Medal

Bronze Medal

___

11

Riddhi Chhabra

5 C

1

Gold Medal

Gold Medal

___

12

Naisha Jaiswal

5 F

2

Silver Medal

Silver Medal

___

13

Aditya Venkataraman

5 C

3

Bronze Medal

Bronze Medal

___

14

Medhansh Verma

6 I

1

Gold Medal

Gold Medal

___

15

Shreyansh Agarwal

6 L

2

Silver Medal

Silver Medal

___

16

Rishi Mulay

6 F

3

Bronze Medal

Bronze Medal

___

17

Richik Pal

7 B

1

Gold Medal

Gold Medal

___

18

Sarva Sanjay

7 C

2

Silver Medal

Silver Medal

___

19

Samar Perwez

7 C

3

Bronze Medal

Bronze Medal

___

20

Tanishqa Sawant

8 I

1

Gold Medal

Gold Medal

___

21

Ansh Bapna

8 J

2

Silver Medal

Silver Medal

___

22

Shreya Sinha

8 J

3

Bronze Medal

Bronze Medal

___

23

Omkar Shirgaonkar

9 K

1

        ___

        ___

Gold Medal

24

Pankaj Meghani

9 D

2

Gold Medal

Gold Medal

___

25

Anuj Maheshwari

10 K

1

Gold Medal

Gold Medal

___

26

Ritom Gupta

12 A

1

      ___

      ___

Gold Medal



Qualifiers for the Second Level of 10th National Biotechnology Olympiad

Sr. No.

Student’s Name

Std./ Div.

Obtained Marks

School Rank

State Rank

All India Rank

Medal

01

Pranay Dang

8 K

39/50

1

8

10

Gold

02

Manasi Kanujiya

9 F

44/50

1

1

2

Gold

03

Vedant Bhutra

10 D

31/50

1

3

7

Gold

04

Viraj l Shah

10 G

31/50

1

3

7

Gold

05

Anwesh Saha

8 I

37/50

2

19

24

Silver

06

Khushi Abidi

9 G

38/50

2

9

25

Silver

07

Harsh Mishra

9 H

38/50

2

9

25

Silver

08

Anirudham Ramesh

8 J

34/50

3

33

41

Bronze

09

Simionie Pereira

10 I

26/50

3

16

32

Bronze



10th SOF (Science Olympiad Foundation) International Mathematics Olympiad 2016 – 2017.

Following students have secured ranks and qualified for Level 2 of SOF International Mathematics Olympiad Examination:

Sr. No.

Student’s Name

Std./ Div.

School Rank

Award Won

Qualified  for Level-2

01

Diyaanshu Majumder

2 C

1

School Gold Medal + Participation Certificate

N.A

02

Aarush Mehta

3 G

1

School Gold Medal + Participation Certificate

YES

03

Devansh Bhathena

4 L

1

School Gold Medal + Participation Certificate

YES

04

Garv Tayade

5 K

1

School Gold Medal + Participation Certificate

YES

05

Rachit Bhalani

6 H

1

Medal of Excellence +
Certificate of Excellence

YES

06

Gautam Poojary

7 J

1

School Gold Medal + Participation Certificate

YES

07

Rohit Jain

8 A

1

School Gold Medal + Participation Certificate

YES

08

Jason Misquitta

9 L

1

School Gold Medal + Participation Certificate

YES

09

Milloni Gada

10 H

1

School Gold Medal + Participation Certificate

YES

10

Kinshuk Shiv Agarwal

11 A

1

School Gold Medal + Participation Certificate

YES

11

Jaanvi Advani

12 A

1

School Gold Medal + Participation Certificate

NO

12

Saurish Bihani

2 A

2

School Silver Medal + Participation Certificate

N.A

13

Shoubhit Ghosh Roy

3 G

2

School Silver Medal + Participation Certificate

YES

14

Parth Vartak

4 K

2

School Silver Medal + Participation Certificate

YES

15

Aditya Venkatraman

5 C

2

School Silver Medal + Participation Certificate

YES

16

Mriganka Kohli

6 M

2

School Gold Medal + Participation Certificate

YES

17

Richik Pal

7 B

2

School Silver Medal + Participation Certificate

YES

18

Neeraja Patil

8 A

2

School Silver Medal + Participation Certificate

YES

19

Amand D Sharma

9 L

2

School Silver Medal + Participation Certificate

YES

20

Kashish Jain

10 L

2

School Silver Medal + Participation Certificate

NO

21

Mahima Jethani

11 A

2

School Silver Medal + Participation Certificate

NO

22

Sparsh Saraogi

2 B

3

School Bronze Medal + Participation Certificate

N.A

23

Darsh Agarwal

3 I

3

School Bronze Medal + Participation Certificate

YES

24

Ritwik Mehta

3 J

3

School Bronze Medal + Participation Certificate

YES

25

Prathamesh Pichad

4 D

3

School Bronze Medal + Participation Certificate

YES

26

Preisha Desai

5 G

3

School Bronze Medal + Participation Certificate

YES

27

Suraj Panda

6 H

3

School Silver Medal + Participation Certificate

YES

28

Siddharth K Sharma

7 M

3

School Bronze Medal + Participation Certificate

YES

29

Nilaya Patil

8 M

3

School Bronze Medal + Participation Certificate

YES

30

Pranav Limaye

9 E

3

School Bronze Medal + Participation Certificate

NO

31

Kshitij Kumar

10 K

3

School Bronze Medal + Participation Certificate

NO

32

G Manas

11 A

3

School Bronze Medal + Participation Certificate

NO

33

Ayati Agarwal

6 E

4

School Bronze Medal + Participation Certificate

YES